2014. október 13., hétfő

Törvénysértés Sárisápon?



A tegnapi napon, Sárisápon is eredményesen lezajlott helyi önkormányzati választás. A Nemzeti Választási Iroda hivatalos honlapján lévő eredmény elemzése közben először egy régi történet jutott eszembe. Történt mindez még aktív játékvezetői múltam során, mikor egy mérkőzés alkalmával, a két csapat pályára történő kivonulása, egymás és a nézők köszöntése során az egyik játékos igen jól hallhatóan a következőt megjegyzést tette: „A mai mérkőzés ismételten több ezer néző … (pár másodperces hatásszünet) … távollétében kerül megrendezésre”.
            Valami hasonló érzésem volt nekem is, mikor a névjegyzékben lévő választópolgárok száma (2.288), és a szavazóként megjelent választópolgárok száma (878) felirat alatti két számra tévedt a szemem. Ez sajnos azt jelentette, hogy a választásra jogosultak csupán 38,37 %-a érezte úgy, hogy szavazatával véleményt kell formálnia a jelöltekről. Sajnos ez igen magas érdektelenségről tesz tanúbizonyságot. Ennek okait persze érdemes lenne boncolgatni, de erre most nem térnék ki. A választás lezajlott, és bár az eredmények még nem hivatalosak, de a véleményformálók egyértelműen döntöttek a testület összetételéről. Változás nincs, marad a régi-új testület, élén a polgármesterrel. Bevallom nem voltak illúzióim, valami hasonlóra számítottam. Tudtam, hogy a polgármesteri címért körülbelül akkor eséllyel szállok ringbe, mint Staudt Gábor Budapesten a főpolgármesteri székért. Nagyobb és reálisabb esélyt a képviselőként való bejutásban láttam. Megmondom őszintén egy tisztes hatodik, vagy esetleg hetedik helyben bíztam (tudom, a hetedik már nem befutó hely). Sajnos egyik sem jött be, a kapott szavazatok alapján a nyolcadik helyre futotta. Csekély csalódásomat csupán az tudta némiképp ellensúlyozni, hogy mindezt párttámogatás nélkül, függetlenként, csak rám (és nem pártra) adott szavazatokkal sikerült elérnem. Sőt, ha még optimistább akarnék lenni azt is mondhatnám, hogy a négy évvel ezelőtti kilencedik helyhez képest egyet sikerült előrelépnem, ha így folytatom 10 év múlva enyém lehet akár a bejutást jelentő hatodik hely is!  ; - )
            De viccet, vidámságot félretéve, először is szeretnék gratulálni az újonnan megválasztott képviselő testület tagjainak, és egyben kívánok nekik ennél sokkal eredményesebb, Sárisápot szebbé, jobbá, lakhatóbbá tevő döntések meghozatalához szükséges bölcsességet!
A választás eredményét nem kívánom kétségbe vonni, a választási jogukkal élő választópolgárok döntését természetesen elfogadom. Ugyanakkor nem tudok szó nélkül elmenni a tegnap, Művelődési Házban tapaszt esemény mellett. Köztudomású tény, hogy 2010-ben még a Jobbik színeiben indultam mind az országgyűlési, mind az önkormányzati választás alkalmával. Én voltam az akkori jelölt, hiszen a helyi szervezet 2009-es alakulása óta én vezettem azt, ráadásul mindkét választás alkalmával megyei szinten kiemelkedő eredményt értem el. Ennek ellenére 2014-ben már nem indultam Jobbikos színekben, sőt tegnap már függetlenként méretettem meg magamat. A Jobbikból való kilépésem okára már utaltam, de a teljes igazságot nem írtam le, nem akartam volt pártom esélyeit tovább csökkenteni a választás előtt. Bár az eredményeket elnézve nem volt rá szükség, a tökéletesen alkalmatlan jelöltjükről megfelelő véleményt formált a falu. A csúnya lebőgés mellett, még a jelenlegi elnök, Csige Mónika is elkövetett egy hatalmas szarvashibát, amit sajnos a vélhetően nem először hibázó jegyzőnő sem vett észre. Történt ugyanis, hogy a 2-es szavazókörben szavazatszámlálóként, a Jobbik delegáltjaként Csige Mónika részt vett a szavazatszámláló bizottság munkájában, holott a 2013. évi XXXVI. választási eljárásról törvény 18 §-a egyértelműen kimondja, a választási bizottságnak nem lehet tagja jelölt. Csige Mónika a Jobbik Magyarországért Mozgalom megyei listájának 10. helyezettje (jelöltje) volt, és mint ilyen nem lehetett volna szavazatszámláló. 




Felhívtam a Választási Bizottság budapesti számát, elmondtam mit tapasztaltam és ott egyértelműen elmondták, hogy amennyiben bárki a választást követő három napon belül kifogással él ilyen ügyben és megállapításra kerül a törvénysértés, az adott szavazókör eredményeit érvénytelenítik, és új választást írnak ki az adott szavazókörben. Nekem nem szándékom a falut egy új választás miatti felesleges pénzkidobásba belehajszolni, de az erősen gyanítható törvénytelenségre szeretném felhívni a figyelmet. Minden szavazatszámlálónak az eskütétel alkalmával ki kell töltenie egy összeférhetetlenségi nyilatkozatot, melyben nyilatkoznia kell arról, hogy a kizáró okok közül egyik sem áll fent vele szemben. Mónika ezen nyilatkozat aláírásakor „feledkezhetett meg” arról, hogy ő bizony a Jobbik jelöltje, még ha nem is települési szinten, hanem a megyei közgyűlés Jobbikos listáján szerepelve (amire helyi szinten is volt szavazási lehetőség). Nem tudom, hogy a helyi választási bizottságnak ilyenkor mennyi ideje és lehetősége van a pártdelegáltak adatainak átvizsgálására, de sajnos Mónika „átcsusszant” ezen a rostán. Úgy látszik, a választás előtt fontosabb volt számára kampányidőszakban az én szapulásom, befeketítésem, mint a választási törvény olvasgatása. Abban viszont megerősítésre találtam, hogy sajnos a minőségi irányelvet feladva a Jobbik elindult a mennyiség irányába, így fordulhat most az elő, hogy legalábbis a megyében alkalmatlan vezetők, és alkalmatlan jelöltek fémjelzik az egykoron szebb jövővel kecsegtető nemzeti pártot. Továbbra is úgy gondolom jó döntést hoztam a nyáron, talán kicsit túl későn …

2 megjegyzés:

  1. Drága Jani!
    Hát ezzel meg mi a f volt a célod?!
    Te egy szent vagy, aki nem akar új választást, mégis három napon belül írtad a bejegyzést. Hátha akad egy barom, aki megteszi helyetted a jelentést. Ha nem akarsz új választást, miért nem vártad meg a három napot az irományoddal??
    Próbálsz bazi nagy fricskát mutatni Mónikának, bizonyítva, h te voltál a tökéletes vezérürü. Hozzád képest a Nobel-díjasok is csak a hátukra fordított cserebogarakkal vannak egy szinten.
    Szánalmas vagy...
    Korábban már képernyőre vetettem, vegyél példát Maestro Kákonyiról. Ő sem jutott be (sajna), de agyilag nagy különbség van közetetek, Például ő veled ellentétben tud veszíteni.
    Végül elárulom, hogy a hozzám hasonló sötétben bujkáló indián fantomok is mondhattak véleményt 12-én.
    Uff!

    VálaszTörlés
  2. Kedves Uff!

    A célom egyértelmű volt ezzel a bejegyzéssel. Az igazság megírása, mert mint te is tudod, az igazság szabaddá tesz. A többire válasz odafent, de egy kiragadott mondat talán mindenre választ ad neked, mert úgy látom a hosszabb szövegek értelmezésével problémáid akadnak: "A választás eredményét nem kívánom kétségbe vonni, a választási jogukkal élő választópolgárok döntését természetesen elfogadom."

    VálaszTörlés